Blog > Komentarze do wpisu
Inicjatywy przeróżne

Najbardziej cieszy mnie, jak powstają nowe grupy nieformalne i kolektywy, które skupiają ludzi z różnych środowisk i dzięki niehierarchicznemu ruchowi oddolnemu realizują konkretne cele społeczne. Dzięki nim nie tylko rozwija się dyskurs, ale i konkretne działania w przestrzeni publicznej.

W związku z EuroPride 2010 w Warszawie, która to będzie miała miejsce już w przyszły weekend i mam nadzieję, że wszyscy oczekują jej z wypiekami na twarzy, powstała taka oto grupa: POMADA: www.pomada.info.pl. Wiele osób przygotowało ciekawe spotkania zarówno kulturalne, jak i polityczne! A jak wiemy prywatne jest publiczne (J. Butler), także pewne rzeczy należy głośno mówić. Co mają te spotkania wspólnego z feministyczną ekonomią? Pamiętajmy, że FE zajmuje się wiolopoziomowym wykluczeniem, także ze względu na orientację seksualną. A ciekawą pozycją, jest taka oto książka, dość droga niestety: "Money, Myths, and Change: The Economic Lives of Lesbians and Gay Men (Worlds of Desire: The Chicago Series on Sexuality, Gender, and Culture)"

Drugą ciekawą inicjatywą jest lewicowa sieć feministyczna - Rozgwiazda: www.rozgwiazda.org.pl. Jest to o tyle ciekawe, że w zasadzie utarło się w większości krajów na świecie, że feministki mają lewicowe poglądy. A tu - obserwując np. Kongres Kobiet - nagle okazuje się, że feministką jest i Gronkiewicz - Walz i Bochniarz... więc czy feminizm może być neoliberalny? Otóż może. Tyle jest feminizmów ile kobiet na świecie. Kiedyś nawet trafiła w moje ręce książka pt. pro-life feminism (to już trochę przesada, nie?). Także dobrze, że dziewczyny podkreśliły wyraźnie, że sieć jest lewicowa czyli wizja polityki gospodarczej (z naciskiem na "politykę") charakteryzuje się wyraźnym zwrotem na lewo. Na stronach na razie niewiele tekstów, ale już są dostępne pierwsze opracowania i propozycje prac. Trzymam kciuki, aby współpraca wielu osób zaowocowała ciekawymi propozycjami rozwiązań gospodarczych, które z pewnością będą dalekie od klepania po plecach Leszka Balcerowicza. 

niedziela, 11 lipca 2010, ciotka_zofia

Polecane wpisy