Blog > Komentarze do wpisu
Manifa po100laty w Krakowie

Luty przebiegł niespodziewanie, a tu już marzec i wielkimi krokami nadchodzi... manifa! W tym roku będziemy świętować 100 - lecie marszów kobiet w Krakowie. Sufrażystki, feministki, emancypantki, robotnice, wszystkie kobiety ramię w ramię maszerowały, przemawiały, postulowały i zmieniały rzeczywistość. Aktywność naszych prababek i babek oraz ich skuteczność była ogromna.

19 marca (w ten dzień na początku XXw. świętowano Dzień Kobiet) 1911 r. ponad milion kobiet w Europie wyszło na ulice, aby żądać praw wyborczych (w USA demonstrowały już od 1858 r.). W Krakowie na czele Marszu szło tysiąc robotnic z cygarfabryki (C.K. Fabryki Tytoniu):

Przyjęły one następującą rezolucję:
"W imieniu kobiet klasy pracującej podnosimy dziś żądanie politycznego równouprawnienia kobiet z męską ludnością państwa.
Żądamy dla wszystkich dorosłych kobiet pełnego prawa obywatelstwa, przede wszystkim czynnego i biernego prawa wyborczego do Rady państwa, sejmu, gminy, i dopuszczenia ich do stowarzyszeń politycznych.
Żądamy tych politycznych praw jako niezbędnej broni do walki:
a) o ochronę życia i zdrowia kobiet pracujących, jako też podniesienie ich stopy zarobkowej, aby ochronić dzieci przed koniecznością oddawania ich przedwcześnie do pracy zarobkowej;
b) do walki przeciw drożyźnie środków żywności i mieszkań, która nas skazuje na nędzny byt;
c) do walki o dobre szkoły dla dzieci naszych, o opiekę lekarską dla chorych, o ludzki byt dla wdów i sierot, o życie bez troski dla starców.
Tak jak pracujemy ramię przy ramieniu z naszymi braćmi, ojcami, mężami, z naszymi synami w fabrykach i warsztatach, na budowach i kopalniach, w handlach i biurach, we własnym i cudzym domu, tak chcemy ręka w rękę z nimi walczyć o uwolnienie klasy pracującej z więzów wyzysku ekonomicznego i politycznego ucisku, i tak jak nas państwo na równi z mężczyznami temu samemu prawu karnemu poddaje, żądamy też od niego równych praw i równej możności bronienia najżywotniejszych naszych interesów".
(Cały tekst dostępny tu: lewicowo.pl)

Postulaty sprzed wieku, a jakże aktualne…

W tym roku w Krakowie spotykamy się 6 marca o godz. 13 pod dawnym budynkiem Ujeżdżalni przy ul. Rajskiej (naprzeciwko Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej) i będziemy maszerować historyczną trasą: przez Rajską, Karmelicką, Szewską, Rynek, pod magistrat. Podobnie jak 100 lat temu, nasze postulaty kierujemy do władz miasta Krakowa.

Postulaty znajdują się na stronie: po100laty.wordpress.com

Chodźmy razem!

poniedziałek, 28 lutego 2011, ciotka_zofia

Polecane wpisy

Komentarze
martyna797
2012/08/08 08:33:56
Ciekawy mini wykład historyczny. Nie miałam pojęcia, że już wtedy Panie tak silnie działały na rzecz swoich praw. Zdjęcie pierwsza klasa. Polecam wszystkim ten artykuł. Milion kobiet jednocześnie na ulicach w tamtych czasach (nie było Internetu do skrzykiwania się na akcję) to bardzo imponujący wynik. Dziękuję tym kobietom za poświęcony czas, gdyż i ja z ich czynów dziś profituję.